Honour Board

Clairvaux welcomes male, female and junior players

2013

DivisionCoach/managerPlayers playerMVPBest and fairestGolden bootPositionFinals
Capital 4 Dave Heley Ryan Bridge Craig Harvey Michael Robinson Craig Harvey (21) Premiers Grand Final Winners
Capital 4 Res Steve Brierley Liam Evans Damian Pawson Santiago Paunero Scott Laing (18) 2nd Grand Final Runners Up
City 4 Andy Cunningham       Steven Trajceski (12) 9th DNQ
City 5 Jimmy Mast Amhed Zwawy Augustine Ha Garry Menz Jonathan Ereaut (17) 5th DNQ
City 6 Robbie Mclean       Chris Rafter (17) 6th DNQ
Over 45 David Heley Rico Muller Gary Tobin   Mick Kelly (15) 4th Semi Finalists

2012

DivisionCoach/managerPlayers playerMVPBest and fairestGolden bootPositionFinals
Met 3 Dave Heley Ryan Bridge Michael Robinson Simon Moroney Craig Harvey (22) 4th Semi finals
Met 5 Steve Brierley Rich Sharp Damien Pawson Scott Laing Steve Nicolson (27) Premiers Semi finals
Met 6 Silver Andy Cunningham Chris Ali John Carleton David Salazar Steve Trajceski (14) 6th DNQ
Met 6 Gold Robbie Mclean Mike Prewecki Jono Kyffin, Justin Arthur Tim Engwicht Jono Kyffin (16) 8th DNQ
Met 6 Blue Chris Kimmet Dan Foster Colin Salem Colin Salem Cori Stanton (11) 7th DNQ
Over 35 Tom Bishop Peter McParland Tom Bishop Coll Cahill Dave Heley (6) 3rd Semi Finalists
Ladies Div 5 Brian Kelly/Liz Coward Liz Coward Marie McMenemy Tracy Carmody Kara McMenemy (16) Premiers Grand Final Winners

2011

DivisionCoach/managerPlayers playerMVPBest and fairestGolden bootPositionFinals
Met 4 Dave Heley Jon Leeming Craig Harvey Joe Browne Craig Harvey (26) Premiers Grand Final Winners
Met 5 Silver Steve Brierley Alan Kelly Danny Telford Steve Cox Ashley Christian (11) 2nd Grand Final unners Up
Met 5 Gold Chris Kimmet       Cori Stanton (9) 12th' DNQ
Met 6 Silver Robbie Mclean Brendan Gribbin Quang Nguyen Mike Prewecki, Blake Wilson Robbie McLean (13) 3rd Semi Finalists
Met 6 Gold Andy Cunningham Geoff Davy Rhys Sarri Greg Phillipo Peter Spranklin (18) 4th Semi Finalists
Over 35 Tom Bishop Lyle Gerbich Lyle Gerbich Rico Muller Mick Kelly (10) 6th DNQ
Ladies Div 7 Wally Telford Jess Land Tracy Carmody Karen McParland Lisa Vlekken 5th DNQ

2010

DivisionCoach/managerPlayers playerMVPBest and fairestGolden bootPositionFinals
Met 3 Silver Ben Huxley       Gerrard Cronin (18) 9th DNQ
Met 4 Silver Robbie McLean Dan O'Malley Chris Gower   Dominic Wildin (11) 12th DNQ
Met 5 Silver Steve Brierley Richard Nickless Ian Telford David Leahy Zisis Plakas (8) 5th DNQ
Met 6 Gold Andy Cunningham Peter Spranklin Rhys Sarri Scott McDonell Pete Spranklin (13) 5th DNQ
Over 35 Tom Bishop Peter McParland Marty Krenes   Mick Kelly (14) 6th DNQ
Ladies Div 5 Ralph, Vicki Stagg Mel Spratt Emma Webber Kara McMenemy Mel Spratt (8) 6th DNQ

2009

DivisionCoach/managerPlayers playerMVPBest and fairestGolden bootPositionFinals
Met 1 Dave Robson Sean Goodchap Jono Kyffin Brett Weder Jono Kyffin/Brett Weder (10) 9th DNQ
Met 1 Reserves Andrew Swindells Nick Bengston Tom Fox Brett Weder Brett Weder (5) 8th DNQ
Met 4 Dave Heley Gareth Stevens Craig Harvey Michael Durham Craig Harvey (21) 3rd Semi Finalists
Met 5 Silver Steve Brierley Dave Leahy Danny Telford Bob Maidens Kosta Symons (6) 5th DNQ
Met 6 Silver Maurice Peter Spranklin Tom Burhmann Andrew Cunningham Steve Trajceski (8) 9th DNQ
Over 35 Tom Bishop Peter McParland Dave Heley, Marty Krenes, Ken Arnold Lyle Gerbich Mick Kelly (10) Premiers Grand Final Runners Up
Ladies Div 5 Wally Telford   Karen McParland Marie McMenemy Erin Langmack (12)    

2008

DivisionCoach/managerPlayers playerMVPBest and fairestGolden bootPositionFinals
Met 1 Dave Heley Danny Telford Robbie McLean Adam Van Trier Craig Havey/Nick Bengtson (5) 11th DNQ
Met 1 Res   Tom Fox Mathew Stollar Brett Weder Brett Weder (8) 8th DNQ
Met 5 Steve Brierley Steve Brierley Shaun Malin Scott Laing Steve Brierley, Kosta Symons, Zissis (4) 8th DNQ
Met 6 Hans Van Trier David Leahy Andrew Cunningham Liam Lavin Dane, Michael, Tom B, Scott (2) 12th DNQ
Over 35   Dimitri Macardi Peter McParland Mark Grice Dave Heley (12) 2nd Semi Finalists
Ladies Wally Telford   Vicki Stagg Emma Theodore      

2007

DivisionCoach/managerPlayers playerMVPBest and fairestGolden bootPositionFinals
Met 1 David Heley Luke Littlefield Craig Harvey Robbie McLean Craig Harvey, Grant O'Neill (6) 8th DNQ
Met 1 Res   Lyle Gerbich Chris Stevens Scott Laing Gareth Stevens (6) 5th DNQ
Met 5   Rhys Sarri Macca Justin Arthur Mathew Langmack (10) 9th DNQ
Ladies Div 7 Wally Telford     Melissa Cahill      

2006

DivisionCoach/managerPlayers playerMVPBest and fairestGolden bootPositionFinals
Met 1 David Heley Robbie McLean Danny Telford Grant O'Neill Grant O'Neill (7) 9th DNQ
Met 1 Res   Gareth Stevens Chris Rafter Ben Gribbin Gareth Stevens (11) 4th DNQ
Met 5   Coll Cahill Craig Beuamont Justin Arthur Mark Doggett (12) 9th DNQ
Ladies Div 6       Tracy Carmody Karen McParland    

2005

DivisionCoach/managerPlayers playerMVPBest and fairestGolden bootPositionFinals
Met 1 Troy Wickstein            
Met 1 Res              
Met 5              
Ladies Danny Koontz     Margaret Buckley Melissa Cahill (Telford)    

2004

DivisionCoach/managerPlayers playerMVPBest and fairestGolden bootPositionFinals
Met 1   Luke Littlefield Luke Littlefield Brendan Gribbin Sean Goodchap (17) 6 DNQ
Met 3 Ken Arnold   Geoff Lanagan Lyle Gerbich Dave Heley (20) Premiers Grand Final Runners Up
Met 5     Ian Bishop Mark Doggett Daniel O'Malley (8) 12 DNQ
Ladies Wally Telford   Karen McParland Cassie Skinner      

2003

DivisionCoach/managerPlayers playerMVPBest and fairestGolden bootPositionFinals
Met 1 Dave Heley Ash Anthony Ash Anthony Marty Krenes Craig Harvey (21) 3 Semi Finalists
Met 4 Ken Arnold   Dave Heley Dave Heley Adam Van Trier (20) Premiers Grand Final Winners
Met 5     Declan Mckeveny Rico Muller Rhys O'Neill (13) 10  
Ladies Div 6 Wally Telford   Konstantina Gavriniotis Karen McParland Elene Athousis   Grand Final Runners Up

2002

DivisionCoach/managerPlayers playerMVPBest and fairestGolden bootPositionFinals
3rd Div Dave Heley Keith Anthony Danny Telford, Shayne Mann Sean Goodchap Troy Wickstein (19) 4 Grand Final Runners Up
3rd Div Res     Geoff Lanagan Steve Hannam Matt Cope (29) 2 Semi Finalists
6th Div     Peter Spranklin Shane Shdgzey Amman Marjeby (16)    
Ladies       (Not given)      
Major sponsors
Spot Productions
Minor sponsors